Dla każdego coś dobrego, czyli jak motywować zespół zróżnicowany pod kątem wieku?

Motywowanie zespołu zróżnicowanego wiekiem nie musi wcale być wyzwaniem. To szansa, która otwiera sporo możliwości i pozwala zwiększyć efektywność oraz kreatywność w pracy. A to właśnie tego chce każdy menedżer zespołu!

Utrzymanie motywacji w pracy wymaga trochę pracy, lecz istnieją pewne sposoby, które pomagają ją utrzymać. Nie kosztują wiele, ale wymagają wysiłku ze strony menedżera, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobami w różnym wieku. Zaczynamy? 

  1. Zrozum różnice pokoleniowe

Dowiedz się więcej o różnicach kulturowych i pokoleniowych, aby lepiej zrozumieć, co motywuje każdą grupę wiekową. Co charakteryzuje każdą z grup, z którymi możesz mieć do czynienia?  Baby boomers to pokolenie, które ceni sobie stabilizację, a co za tym idzie — będzie lojalnym pracownikiem. Z technologii korzysta raczej z konieczności, niż z własnej woli. 

Pokoleniem X kieruje ambicja, do pracy motywuje ich możliwość awansu. Zależy im na lepszym życiu, dążą w tym kierunku nawet jeśli oznacza to wyrzeczenia. Technologii używają głównie do pracy. 

Pokolenie Y, tzw. millenialsi, angażuje się w pracę, jednak szczególnie w taką, która ich pasjonuje. Są mniej przywiązani do miejsca pracy, oczekują dobrej pensji i inwestowania w ich rozwój zawodowy. 

Pokolenie Z ceni sobie praktyczność i szybkość, urządzenia mają im pomagać oszczędzać czas. To osoby otwarte na nowe rozwiązania i bardzo twórcze. Wiele bodźców w ich życiu sprawia jednak, że trudniej im utrzymać koncentrację. 

Warto wziąć pod uwagę cechy każdej z tych grup, aby łatwiej się z nimi porozumieć. 

  1. Podchodź indywidualnie do każdego

Każdą osobę motywuje coś innego — jednych nagrody, innych rozwój i wyzwania zawodowe. Wprowadź rozmowy jeden na jeden z każdą osobą w zespole i dowiedz się, jakie cele, aspiracje czy obawy mają pracownicy. 

  1. Zadbaj o możliwość rozwoju zawodowego

Zaoferuj pracownikom możliwość rozwoju zawodowego. Opracuj plan, w ramach którego pracownik może wziąć udział w interesujących go szkoleniach oraz uzyskać pomoc mentora (Twoją bądź innej osoby w firmie). Jeśli razem wcielicie plan w życie, motywacja pracownika będzie dużo większa. 

  1. Dopilnuj równowagi między pracą a życiem prywatnym

Jak ją zapewnić? Pomocna może być elastyczność w organizacji czasu pracy. Jeśli w Twojej firmie jest to możliwe, pozwól pracownikom działać w dogodnych dla nich godzinach. Buduje to nie tylko więź z firmą, ale sprzyja także zaangażowaniu. 

W Twojej firmie przyjęte zostały określone godziny pracy? Postaraj się dopilnować, aby istniał balans między pracą a życiem prywatnym. Organizacja, która nad tym czuwa, jest lepiej postrzegana przez pracowników. 

  1. Uważnie dobieraj zadania 

Gdy dzielisz zadania w zespole, koniecznie zadbaj o to, by były one dostosowane do wykonujących je osób. Uwzględnij różne umiejętności oraz doświadczenie pracowników. Pozwól też przewodzić starszym pracownikom, którzy spojrzą na zadanie od praktycznej strony. Z kolei młodsi wniosą nie tylko świeże spojrzenie, ale i cyfrowe umiejętności. 

  1. Zapewnij komunikację i feedback 

Regularne spotkania to nie wszystko! Chociaż są cenne, warto skorzystać także z innych narzędzi, sprzyjających wymienianiu doświadczeń i burzy mózgów. 

Wypróbuj wyzwania kreatywne w aplikacji teambooster, dzięki którym dowiesz się więcej o pozytywnych stronach pracy zespołu, jak i o ich bolączkach. Być może to właśnie w wyzwaniach pracownicy zdradzą Ci, jakiej wiedzy o firmie bądź z interesujących ich tematów im brakuje. Na tej podstawie przygotujemy dla Ciebie misję edukacyjną — dokładnie z taką wiedzą, jakiej oczekują pracownicy. 

To także kolejny sposób na feedback dla zespołu — docenienie i wysłuchanie oczekiwań każdej osoby. 

  1. Buduj zgrany zespół

Zacznij organizować różne aktywności dla teamu, uwzględniając przy tym różne zainteresowania i wiek uczestników. Mogą to być gry planszowe — podczas partii pracownicy mogą na przykład rozwikłać zagadkę albo wypracować jakieś ciekawe rozwiązanie postawionego przez fabułę gry problemu. 

W miarę możliwości postaw na spotkania na żywo, dzięki którym zespół pozna się bliżej poza miejscem pracy. Jeśli organizacja takiego wydarzenia nie jest możliwa, spróbuj formy online. Istnieje sporo rozwiązań, które pozwalają porozmawiać czy zagrać chociażby online w kalambury. 

  1. Czerp z technologii, polub innowacje 

Chcąc zmotywować zespół różnorodny wiekowo, zachęcaj do dzielenia się wiedzą i umiejętnościami. Stała wymiana informacji i ciekawych rozwiązań angażuje osoby w różnym wieku. Jednocześnie pamiętaj o nowoczesnych technologiach i trendach, nie zapominając przy tym o tradycyjnych metodach pracy. Przykład? Aplikacja teambooster, która pozwala dzielić się wiedzą. Z tak zdobytej wiedzy nasz zespół przygotuje misje edukacyjne. 

Motywowanie zróżnicowanego pod kątem wieku zespołu wymaga szacunku i zrozumienia dla każdej z osób. Budując odpowiednią atmosferę, wdrażając elastyczne strategie motywacyjne oraz nowoczesne narzędzia wraz z aplikacją teambooster masz sporą szansę, że Ci się powiedzie.

Trzymamy za Ciebie kciuki! Jeśli chcesz sprawdzić, w jaki sposób my motywujemy do działania poprzez aplikację teambooster - koniecznie zaloguj się do naszego demo!

Szukasz informacji o programach motywacyjnych? Sprawdź nasze najnowsze artykuły

Startujemy?
Aktywuj demo już dziś!

Poznaj podstawowe funkcjonalności naszej aplikacji, aktywując swój indywidualny dostęp.
Samodzielnie wypróbuj naszą aplikację!
Przekaż nam dane, na które powinniśmy aktywować Twój dostęp do demo.
Super!
W ciągu kilku minut, na podany adres email, otrzymasz link do logowania w demo.
Oops! Coś poszło nie tak.
Wypełnij ponownie lub napisz do nas w zakładce Kontakt.